Osman Menteş

Deniz Leasing Filo Kiralama Genel Müdür Yardımcısı

Türkiye’de ilk defa bir leasIng şirketi bünyesinde filo kiralama faaliyetlerine başlandığını söyleyen Deniz LeasIng Filo Kiralama Genel Müdür Yardımcısı Osman Menteş, “Bizimle büyüme yolculuğunda kol kola yürüyecek tecrübe ve kalitede olan, verilen sözlerin hep arkasında duran Estepe’yi iş ortağımız olarak seçerek ne kadar doğru bir karar verdiğimizi görüyoruz” dedi.

1-Deniz Filo olarak faaliyete başlama süreciniz anlatırmısınız?

2012 yılının sonlarında mevzuatta yapılan düzenlemeler ile birlikte Türkiye’de Leasing şirketleri Operasyonel Leasing (Uzun Süreli Araç Kiralama) işlemleri yapabilir hale geldiler. Bu düzenleme ile hemen DenizLeasing’in proaktif yöneticileri ile görüşmelerimiz sonucunda Türkiye’de ilk defa bir Leasing şirketi bünyesinde filo kiralama faaliyetlerine başlatma kararı aldık. Projenin en önemli bölümlerinden birini oluşturan bilgi sistemleri tarafında yerli ve yabancı pek çok yazılım firması ile görüştük. Faaliyetimizi finansal yapı içerisinde ve BDDK denetimde kurgulamanın sistem gerekliliklerinin farkındaydık. Seçilecek yazılımda pek çok ek geliştirme ve düzenleme gerekeceğini biliyorduk.

2-Teknolojik İş Ortağı seçiminiz nasıl oldu?
Estepe’yi 15 yıldır sektörden tanırım, 3 sene birlikte çalışmışlığımız vardır. Yazılımın özellikle operasyonel süreçlerdeki başarısını ve Sebahat Tepe’yi bu sektördeki uzun yıllara dayanan tecrübesini çok iyi biliyorduk. Mevcut yazılımı JATO ve Deniz Leasing’in muhasebe sistemi olan İntervision ile entegre etmemiz, yeni bir fiyat hesaplama modülü yazarak DenizFilo’nun yolculuğunu başlatmamızın en doğru çözüm olacağına karar verdik.

3-Projeyi devreye alma sürecini değerlendirebilir misiniz?
Estepe Filo Takip Sistemi’nin hali hazırdaki modüllerinin yanında pek çok ek geliştirmede yapıldı. Amortisman hesapları, bir filo kiralama şirketinin hayatının en önemli parçalarından biridir, doğru fiyat teklifi verebilmek, doğru bilanço rakamları oluşturabilmenin olmazsa olmazlarından biridir. Estepe ile birlikte çok gelişmiş bir amortisman modülü yazdık. Bu sayede hem TL hem de FX tüm amortisman hesaplamalarını çok sağlıklı bir şekilde yönetebiliyoruz.

4-2018 yılı proje hedeflerinden bahseder misiniz?
2018 yılında Estepe’nin web modülünü kullanıma alarak iş ortaklarımızı ve müşterilerimizi de sistemin içine almayı hedefliyoruz. Müşterilerimize web üzerinden kiraladıkları araçları yönetebilecekleri her türlü rapor ve bilgiyi bu sayede sunuyor olacağız.Ayrıca iş ortağımız olan anlaşmalı servislerimizle claimlerimizi, trafik müşavirimiz ile trafik para cezalarımızı Estepe Web üzerinden yürütüyor olacağız.
Yine 2018 yılında Estepe’yi bankamızın ödeme ve tahsilat sistemleri ile entegre ederek çok daha hızlı işlem yapabilmeyi hedefliyoruz. Estepe’yi tüm DenizLeasing iş akışları ile entegre ederek, banka şubelerimizin  de  bir kaç seçimle entegre sistem üzerinden anında fiyat teklifi verebileceği geliştirmeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

5-Teknolojik İş Ortağınız ile ilgili genel değerlendirmeniz nedir?
Bizimle büyüme yolculuğunda kol kola yürüyecek tecrübe ve kalitede olan, verilen sözlerin hep arkasında duran Estepe’yi iş ortağımız olarak seçerek ne kadar doğru bir karar verdiğimizi çalıştığımız süre içerisinde görmekten mutluluk duyuyoruz. Deniz Filo gibi güçlü ve hızlı büyüyen şirketimize, sektör dinamiklerine göre hızla çözüm ve hizmet üreten bir çözüm ortağı ile çalışmaktan memnunuz.